Bramborové placky

Jednoduché a uspokojující jídlo z brambor, které lze všestranně využít, ať již jako přílohu nebo hlavní chod. Sladké s povidly, slané se sádlem a škvarky anebo třeba k pečené huse. V konvektomatu i kombinované troubě jich lze za pár minut nasmažit třeba 20 najednou, úplně bez tuku.
Bramborové placky - recept pro konvektomat a kombinovanou troubu pinit

Vopelky, lokše, patenty, přesňáky – to všechno jsou bramborové placky. Proč jsou tak dobré a návykové? Za mě je na prvním místě skutečnost, že se mohou opékat nasucho. To jim dává typickou vůni a chuť, která chybí jiným jídlům z brambor. A jako příloha k dobrému masu jsou jistě vítanou volbou. Recept je upraven pro konvektomat a kombinovanou troubu (už žádný stříkající tuk po kuchyni ze smažení).

Obtížnost: Pro začátečníky Na přípravu 40 min Tepelná úprava 10 min Vhodné období: Vhodné po celý rok

Popis

Bramborové placky lze dělat na mnoho způsobů. Jsou vhodnou alternativou jako hlavní jídlo i jako příloha. Uvedený recept je na placky nasucho.

Ingredience

Pokyny

 1. Uvařit brambory

  Brambory uvaříme ve slupce. Oloupeme a necháme vychladnout (klidně i do druhého dne).

 2. Těsto

  Uvařené brambory nakrájíme na kostky a prolisujeme v lisu na brambory nebo nastrouháme na jemném struhadle či jinak rozmělníme. K bramborám přidáme mouku (podle brambor, aby bylo těsto měkké, ale drželo pohromadě). Přidáme sůl a vajíčka a vypracujeme hladké těsto.

 3. Udělat placky

  Lžící nabereme větší hroudy těsta a každou z nich rozválíme na lehce pomoučeném vále na placku o síle cca 5 mm. Placky dáme na plechy (nejlépe s teflonovým povrchem, případně vyložené teflonovou fólií na pečení).

  Bramborové placky - recept pro konvektomat a kombinovanou troubu, placky po vykrájení na plechu
 4. Pečení

  Nastavení konvektomatu či kombinované trouby pro konkrétní modely naleznete v odkazech níže. Pokud ne, vyhledejte režim, který se nejvíce blíží ručnímu nastavení (za lomítkem je vlhkost v %) . Doba pečení je cca 10 min (pro 1 plech) až cca 12 min pro plné zaplnění. V běžné troubě vyhřáté na 210 °C se pečou kolem 20 min.

  Rational SCC: ikona Zelenina -> Pečení/Polotovary

  Ruční nastavení: 
  Předehřát na 230 °C/100 % -> Vložit -> 210 °C/20 % (cca 5 -7 min) -> pak zvýšit na 230 °C/20 % do upečení

  Bramborové placky - recept pro konvektomat a kombinovanou troubu
 5. Servírování

  Pokud chcete, můžete placky potírat rozpuštěným sádlem nebo máslem nebo je můžete, jako sladkou variantu, podávat s povidly či marmeládou. Dobrý je také sladký tvaroh.

  K plackám se obecně hodí kyselé.  Lze je podávat i jako přílohu k dušené zelenině nebo k masu.

Poznámky

Alternativou je přidat sádlo a škvarky nebo jakékoli jiné ingredience dle chuti přímo do těsta při jeho přípravě.

Klíčová slova: bramborové placky, placky z vařených brambor, konvektomat, kombinovaná trouba, placky jako příloha, placky, jídlo z brambor
Začlenění v archivu:

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..